Bilgi için

kolcakdilan@gmail.com

Randevu almak için

0544 315 25 05

Konum

Beylikdüzü/İSTANBUL

Prensler ve Prensesler

Her çocuk özel her çocuk güzeldir/yakışıklıdır ebeveyninin gözünde. Ancak çocuk yetiştirme sürecinden geçen ebeveynlerde gördüğüm şu ki herkesin çocuğu bir “prens” ya da bir “prenses”. Elleri sıcak sudan soğuk suya değmez, her şey önlerine gelir. Yemeği ağzına gelir, oyuncağı ayağına gelir, arkadaşı evine gelir ve masallar dile gelir.

Peki bu prens ve prensesler “saray”larından çıkıp sosyal ortamlara girdiğinde onları neler bekler ya da nelerle karşılaşırlar? Öncelikle gördükleri şu olur ki tek prens/prenses onlar değil. Başkaları da oynanan oyunların kurallarını koymak istiyor, başkaları da onların oynamayı çok sevdiği oyuncakla oynamak istiyor, başkaları da hep kendisi konuşsun istiyor. Ya da görüyorlar ki “prenses gibi” görünen bir tek o yokmuş aslında ve şu cümleler dökülüyor ağzından: “Ayşe’nin elbisesi daha güzel.” ,”Bana Leyla’nın tişörtünden al anne.”, “Saçlarım neden kısa, Miray’ınki gibi prenses örgüsü olmuyor saçım!

Özellikle okula başladıklarında hayatın belli bir düzen gerektirdiğini görüyorlar. İstediklerini akıllarına estiği gibi yapamadıklarını gördükçe de okula gitmek yerine “saray”larında kalmayı tercih ediyorlar. Yani kısaca dünyanın onların ekseni etrafında dönmediğini görüyorlar ani bir şekilde.

Yaş büyüdükçe ve yaşadıkları zorluklar şekil değiştirdikçe ne yapacaklarını bilemez bir halde oluyorlar. Çünkü o zamana kadar ebeveynleri onları her sorundan onların bir adım atmasına gerek kalmadan kurtarmış. Çocuklarınız sizin biriciğiniz, en değerliğiniz ve bu durum onun her istediğine “evet” demediğinizde, oynadığınız oyunda siz de söz sahibi olduğunuzda, ona yaşına uygun sorumluluklar verdiğinizde, yemeğini kendi yemesi yönünde teşvik ettiğinizde DEĞİŞMEYECEK. Tam aksine böyle davrandığınızda çocuklarınız sizler sayesinde sorumluluk sahibi, bilinçli, sabırlı ve kendini olduğu gibi seven yetişkinlere dönüşmek için ilk aşamayı tamamlamış olacaklar. Sevgili ebeveynler, şunu bilin ki yaptığınız ve yapmadığınız her ne varsa her zaman çocuklarınız için.

Sağlıkla kalın.

You must be logged in to post a comment.