Bilgi için

kolcakdilan@gmail.com

Randevu almak için

0544 315 25 05

Konum

Beylikdüzü/İSTANBUL

Çocuklarla İletişimi Engelleyici Etmenler

Çocuklarla iletişim kurmaya çalışırken bazen ufak görünen hatalar yapabilmekteyiz. Özellikle kriz anlarında sağlıklı şekilde iletişim kurmak için bu ufak hatalardan kaçınmamız gerekir. Bu yazımda iletişimi engelleyen bu etmenlere değinmek istedim. İşte ebeveynlerin sıkça yaptığı iletişim hataları:

Öğüt vermek, çözüm getirmek, kendi düşüncelerimizle yönlendirmek: Çocuklar kriz anlarında karşılıklı konuşmayı reddederler; onlara vaaz verilmesinden, söz söylenmesinden hoşlanmazlar. Bu anlarda çocuklar sadece ne hissettiklerini anlamamızı isterler. Bu nedenle “Böyle yapmalıydın/yapmamalıydın.” şeklinde yaklaşmak yerine neden o davranışı yaptığını anlamaya çalışın.

Yargılamak, eleştirmek, kıyaslamak: Herkes gibi çocuklar da eleştirilmekten hoşlanmazlar. Özellikle kriz anlarında onu eleştirmeniz ve ne yapacağını söylemeniz çocuğunuzda öfke, nefret ve dargınlık gibi duyguları beraberinde getirir. Yaptığı şeyi neden yaptığını sorguladığınızda karşınızda savunma ve inkar içeren cümleler kuran bir çocuk görürsünüz.

Sürekli sorular sormak, incelemek: Sıkıntılı anlarda çocuğunuza sorular sormak yerine (“Neden böyle yapıyorsun, neden böyle söylüyorsun?” gibi) hissettiklerini anladığınızı içeren cümleler kurmak daha faydalı olacaktır. “Bu durum seni çok kızdırmış olmalı.”, “Bugün senin için kötü bir gündü sanırım.” gibi cümleler size yardımcı olacaktır.

Teselli vermek, konuyu değiştirmek: Teselli, kriz anlarında çocukların sizden bekledikleri EN SON davranış biçimidir. O anda çocuğunuzun üzülmemesi için konuyu değiştirmek iyi niyetle yapılmış olsa bile sağlıklı bir davranış biçimi değildir. Böyle bir durumda konuyu değiştirmek çocuklarınıza, onları dinlemek istemediğiniz, hissettikleriyle ilgilenmediğiniz izlenimini verebilir.

Çocuğunuzla başarılı bir iletişim kurmak için önce kendisini anlatmasına izin verin, onu dinleyin. Onu dinlerken de önyargıdan kaçınarak kendini ifade etmesine izin verin. Yukarıda saydığım bu engelleri ortadan kaldırmak adına bazen kendinizi “beklemeye almanız” en doğru hareket olabilir. Bu engeller ortadan kalktığında çocuğunuzla sağlıklı iletişim için ilk adımı atmış olacaksınız. Bir sonraki adım için de “Çocuklarla Etkili İletişim” yazımdan faydalanabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

You must be logged in to post a comment.