Bilgi için

kolcakdilan@gmail.com

Randevu almak için

0544 315 25 05

Konum

Beylikdüzü/İSTANBUL

Çocuk Psikoloğu Kimdir?

Bir önceki yazımda bahsettiğim gibi uzmanlık alanım çocuklar olduğu için ben kendimi çocuk psikoloğu olarak tanımlıyorum. “Çocuk psikoloğu” kimdir sorusunun cevabını da bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bir çocuğun gelişiminde fizyolojik ihtiyaçlar kadar psikolojik ihtiyaçlar da önemli rol oynar. Fizyolojik ihtiyaçlar (beslenme, barınma vb.) ebeveynler tarafından kolay fark edilse de psikolojik ihtiyaçları fark etmek zaman alabilir.

Bir çocuğun sevgi, güven, karşılıksız kabul, bağımsızlık kazanımı gibi temel ihtiyaçları ebeveynleri tarafından karşılanmadığında o çocukta davranışsal ve gelişimsel sorunlar baş gösterebilir. Bir çocuğun psikolojik desteğe ihtiyacı olup olmadığı da o çocuğun davranışlarındaki değişim ve uyumsuzluktan anlaşılabilir.

Ebeveynler tarafından bu değişim ve uyumsuzluk fark edildiğinde, güvenilir ve doğru psikolojik desteği sağlayacak olanlar çocuk psikolojisi alanında çalışan uzman çocuk psikologlardır. Uzman çocuk psikoloğu olmak için; 4 yıllık psikoloji bölümünü bitirdikten sonra kişinin psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini tamamlaması ve gerekli çocuk psikolojisi üzerine eğitimleri alması gerekmektedir. Tek başına alınmış psikoloji lisans eğitimi çocuk psikoloğu olmak ve çocuklarla çalışmak için yeterli değildir.

Çocuk psikoloğu 0-18 yaş grubuyla çalışır. Bu yaş grubu kendi içerisinde aşağıdaki şekilde alt gruplara bölünür:

*Bebeklik (0-2 yaş)

*Okul öncesi (3-6 yaş)

*Okul çağı (6-12 yaş)

*Erken ergenlik (12-14 yaş)

*Ergenlik (14-18 yaş)

Çocuk psikoloğu, çocuk ve ergenlerle çalışırken çocuğun izlemesi gereken gelişim basamaklarını (fiziksel, sosyal-duygusal, motor, dil) takip eder ve çocuğun yaşadığı sosyal-duygusal problemler üzerine çalışır. Çocuk psikoloğu ciddi ruhsal rahatsızlıklar karşısında kesin tanı koyamaz ve ilaç yazma yetkisine sahip değildir. Bu nedenle, çocuk psikologları çocuk psikiyatristleri ile iş birliği içerisinde olurlar ve gerekli durumlarda çocuğu çocuk psikiyatristine yönlendirirler.

Çocuğunuzun gelişim sürecini takip ederken gelişimsel gecikmeler fark ettiğinizde durumu ciddiye alarak bir çocuk psikoloğu ile görüşmeniz sorunun ilerlemeden önlenmesini sağlayabilir. Ciddi bir sorun yaşadığını görmeseniz de 0-6 yaş aralığında çocuğunuzu belirli aralıklarla çocuk psikoloğuna götürmeniz çocuğunuzun gelişimsel ve ruhsal sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.

You must be logged in to post a comment.