Bilgi için

kolcakdilan@gmail.com

Randevu almak için

0544 315 25 05

Konum

Beylikdüzü/İSTANBUL

Psikolog Kimdir?

Psikoloğun kim olduğu konusunda birçok insanın çoğu zaman kavram karmaşası yaşadığını hem iş hem de özel hayatımda gözlemlemekteyim.

Ben de sevdiğim işi yaparken sizlere işimin “ne olduğu” ve “ne olmadığını” söyleyerek paylaşımlarıma başlamak istedim.

Kimileri için zaman zaman “pedagog”, “psikiyatrist”, “doktor”, “rehber” ve “danışman” olabiliyoruz; ancak bunların hepsi farklı meslek dalları ve bizler “PSİKOLOĞUZ”.

*PEDAGOG, eğitimcidir. Çocuklara eğitim verebilir, ailelere danışmanlık yapabilir. Ancak, çocukların psikolojik sorunlarını tedavi edemez. Pedagoji bölümü de ülkemizde 1982 yılından beri mezun vermiyor, yasa ile birlikte bu bölümün adı Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik olmuştur. Üniversitelerin bu bölümünden mezun olanlar da “psikolojik danışman” olurlar, okullarda çalışanlar da “rehber öğretmen” olarak tanımlanırlar.

*PSİKİYATRİST, psikiyatri alanında uzmanlaşmış tıp doktorudur. Ruh sağlığı ve ruh hastalıkları alanında eğitim alırlar. Bu eğitim farmakolojiyi de içerdiği için ilaç yazma yetkisine sahip olurlar. Alt uzmanlıklarına göre yetişkin veya çocuk-ergen psikiyatristi olarak da adlandırılabilirler.

*PSİKOLOG, 4 yıllık psikoloji lisans eğitimini tamamlamış kişidir. Psikolojinin herhangi bir alanında (klinik, gelişim, spor, sosyal, bilişsel, endüstriyel, adli, deneysel, eğitim) yüksek lisans eğitimi aldığında “uzman psikolog” ünvanı alır.

Uzmanlığım “Gelişim Psikolojisi” üzerine olduğu ve çocuk psikololojisi alanında çalıştığım için ben kendimi “çocuk psikoloğu” olarak tanımlayabilirim. Çocuk psikoloğu kimdir sorusunun detaylarını da bir sonraki yazımda bulabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

You must be logged in to post a comment.