Bilgi için

kolcakdilan@gmail.com

Randevu almak için

0544 315 25 05

Konum

Beylikdüzü/İSTANBUL

Ne Zaman Çocuk Psikoloğuna Gidilmelidir?

Çocukken hiç psikolog deneyimi olmamış ebeveynler, günümüzde psikoloğa gitmenin önemini kavramış durumda. Günümüzde psikoloğa olan ihtiyacın da artmış olmasını göz önünde bulundurduğumuzda hangi durumlarda bir çocuk psikoloğuna gidilmesi gerektiğini paylaşmak isterim sizinle. Üç temel başlıkta bakacak olursak, aşağıdaki konu başlıkları sebebiyle çocuk psikoloğuna gidilebilir:

*Gelişim kontrolü

*Davranış problemleri ve uyum sorunu

*Aile içinde yaşanan sorunlar ve değişimler

Gelişim Kontrolü

0-6 yaş dönemi içerisinde gelişim kontrolü yaptırmak amacıyla düzenli aralıklarla çocukları bir çocuk psikoloğuna götürmek çocuğunuzun gelişim seyrini takip etmeniz açısından önem taşır. Gelişim kontrolü esnasında çocukları dört temel başlıkta inceleriz: fiziksel, motor, sosyal-duygusal ve dil gelişimi. Düzenli aralıklarla gelişim kontrolü için çocuğunuzu çocuk psikoloğuna götürdüğünüzde geriden takip eden gelişim alanı varsa tespit edilebilir ve bu alanları desteklemek için neler yapmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz. Belirli aralıklarla çocuk psikoloğuna gittiğinizde çocuğunuzun içinde bulunduğu dönemle ilgili genel bilgilere sahip olursunuz ve almanız gereken önlemleri alabilirsiniz. İlk gelişim kontrolü için 6-8 ay arası ideal bir dönemdir. Çocuğun gelişim seyrine göre sonraki kontrol görüşmelerinin sıklığı değişkenlik gösterebilir. Çocukların gelişim sürecinde annenin hamilelik dönemi ve doğum sürecinin de etkilerinin olduğu göz önünde bulundurulduğunda çocuğunuz dünyaya gelmeden önce de bir çocuk psikoloğuna giderek bebeğinizin gelişim süreci hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Davranış Problemleri ve Uyum Sorunu

Çocukluk döneminde yaşanan davranış problemleri çoğu zaman göz ardı edilerek zamanla geçeceği düşünülse de birçoğu psikolojik destek almadan çözülemeyecek problemlerdir. Bu davranış problemleri ve uyum sorunları aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

Korkular, fobiler

Kaygı

Öfke ve saldırganlık

Parmak emme

Tırnak yeme

Alt ıslatma, kaka kaçırma

Tikler

Kardeş kıskançlığı

Özgüven problemleri

Bu problemler karşısında aileler “problemin ortadan kalkması” talebiyle çocuk psikoloğuna başvursa da bilinmelidir ki bu problemlere yol açan her neyse aslında o sorunun ortadan kalkması gerekir. Bu ve bunlara benzer problemlerle karşılaştığınızda en kısa sürede bir çocuk psikoloğuna başvurmanız doğru bir hamle olacaktır.

Aile İçi Sorunlar ve Değişimler

Her aile içinde irili ufaklı sorunlar zaman zaman olabilmekte ve çocuk için hayati değişimler gerçekleşebilmektedir. Bazı sorun ve değişimlere örnekler;

Boşanma

Aile bireyinin hastalık/kaza yaşaması

Aile bireyinin vefatı

Kardeş doğumu

Bakım veren kişinin değişimi

Anne veya babanın işe başlaması/işten ayrılması

Ev veya şehir değişikliği

Kreş veya anaokuluna başlangıç

İlkokula başlangıç

Yukarıda olan ve olmayan hayattaki bazı değişimler biz yetişkinleri etkilediği gibi çocukları da etkileyebilmekte. Ve tabi ki, bu değişimlerin etki düzeyi yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da farklılık gösterebilmekte. Çocuğun yaşayacağı değişim öncesinde çocuk psikoloğuna başvurarak çocuğun bu olası değişime ne derece hazır olup olmadığını öğrenmek ve onu bu değişime psikolog desteğiyle hazırlamak en doğru karar olacaktır.

Bu yazımda sıraladığım belli başlıkların yanı sıra ailelerin çocuklarının büyüme ve gelişme süreçlerinde akıllarında bir takım sorular olabilir. Bu sorulara cevap bulabilmek adına da aileler her zaman bir çocuk psikoloğundan danışmanlık alabilir. Çocuğunuzdaki her türlü değişimi önemseyerek, geç kalmadan, doğru uzmana danışmanız ve sorunlarınızın büyümeden çözüm bulması dileğiyle.

Sağlıkla kalın.

You must be logged in to post a comment.