Bilgi için

kolcakdilan@gmail.com

Randevu almak için

0544 315 25 05

Konum

Beylikdüzü/İSTANBUL

Çocuklar Ne Duymak İster?

“SENİ SEVİYORUM”

Ebeveynleri tarafından koşulsuz sevilmek ve sevildiğini bilmek her çocuğun ihtiyacıdır. Ona karşı olan sevginizin davranışları karşısında değişmeyeceğini bilmeli çocuklarınız. Olumsuz davranışları karşısında yorumunuz kendisine değil davranışına karşı olmalı (“Sürekli beni üzüyorsun!” yerine “Bu yaptığın beni sürekli üzüyor.” diyebilirsiniz).

“HADİ BİRLİKTE ÇÖZELİM”

Hatası karşısında problemi çocuğunuzun yüzüne vurmak yerine problemi nasıl çözebileceğinize odaklanmanız onlar için çok önemli. Suçlamak en kolayı, peki ya yol göstermek? Belki kalemi tam tutamıyor, belki sınavlarda yüksek not alamıyor, belki de iki tekerlekli bisiklet süremiyor. “NEDEN YAPAMIYORSUN!” yaklaşımı yerine nasıl yapabileceğine dair desteğinizi göstermek onu başarıya daha hızlı ulaştıracaktır.

“BUGÜN DAHA İYİYDİN”

Konu ne olursa olsun çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının. Ne abi veya ablasına ne de kardeşine benzemez hiçbir çocuk, benzemek zorunda da değil. Belki komşu çocuğu daha başarılı, belki kuzeni daha sportif, belki arkadaşı daha sakin. Peki ya siz? Tüm anne babalar birbirine benziyor mu? Çocuğunuz sizi arkadaşlarının anne babasıyla kıyaslasa siz nasıl hissederdiniz? Bir kıyas yapacaksanız bu çocuğunuzun kendisiyle olmalı; ne yaptı da daha iyi/kötü oldu sonuç yalnızca bu konuşulmalı aranızda.

“ÖZÜR DİLERİM”

Hata yapmak büyük küçük herkese mahsus. Önemli olan ise hatalardan ders çıkarmak ve tekrarlamamak. Çocuklar da her konuda olduğu gibi bu konuda da gözlemleyerek öğrenirler. Hatanız karşısında çocuğunuzdan özür dilediğinizde ve hatanızı tekrarlamadığınızda aynı davranışı onun da göstermesi adına örnek olmuş olursunuz.

Sağlıkla kalın.

You must be logged in to post a comment.