Bilgi için

kolcakdilan@gmail.com

Randevu almak için

0544 315 25 05

Konum

Beylikdüzü/İSTANBUL

Çocuk Psikoloğuna Gitmeden Önce Çocuk Nasıl Hazırlanmalıdır?

Çocuk psikoloğu ile görüşmeye gitmeden önce çocuğuna durumu nasıl açıklayacağına dair ebeveynler kimi zaman endişelenebiliyor. Bu endişeyle de eksik ya da yanlış bilgi verebiliyorlar. Çocuğa yapılacak açıklama yaş grubuna göre farklılık gösterecek olsa da unutulmaması gereken temel nokta “DÜRÜSTLÜK”.

Danışmanlık merkezine gelen, özellikle okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklara gelmeden önce bir doktora gideceklerinin, okuldan bir öğretmen ile görüşeceklerinin ya da annesinin bir arkadaşı ile sohbet edeceklerinin söylendiğini gözlemliyorum ne yazık ki. Bazen de gittikleri yerin bir oyun alanı olduğunu söyleyenlerle karşılaşabiliyorum. Dürüst olmayan bu paylaşımlar çocuklarda maalesef farklı beklentilere sebep oluyor ve beklentileri karşılanmadığında ebeveynlerine karşı güvenleri zedeleniyor.

Kimi zaman ise çocuklara hiçbir açıklama yapılmadığını ve geleceği yere hazırlanmadığını gözlemliyorum. Çocuklar kendini bir anda merkezde buluyorlar ve ister istemez ilk duyguları ENDİŞE oluyor. Çocuğa eksik ya da yanlış bilgi vermek yerine onu DÜRÜST bir şekilde bilgilendirmek çocuğunuzun size ve uzmana karşı güveninin zedelenmesini önleyecektir.

Gitmeden önce ilk adım olarak doğru tanımlamayı yapın ve bir çocuk psikoloğuna gideceğinizi söyleyin. Çocuk psikoloğunun kim olduğunu, ne iş yaptığını ve orda onu neler beklediğini yaş grubuna göre net ve kısa bir şekilde açıklayın. Çocukların da büyükler gibi zaman zaman problemler yaşayabildiğini; kimisinin korkuları olduğunu, kimisinin arkadaşlarıyla problem yaşayabildiğini, kimisinin gittiği yeni ortama uyum sağlamakta zorlandığını söyleyerek örnekleyebilir ve çocuk psikoloğunun problemler karşısında çocuklara yardımcı olduğunu söyleyebilirsiniz. Okul öncesi çocuklar problem kelimesini anlamlandıramayabilir. Bu nedenle onlara açıklama yaparken bazen çocukların canını sıkan şeyler yaşayabildiklerini ve çocuk psikoloğunun çocuklara bu konuda yardımcı olduğunu söyleyebilirsiniz.

Açıklamanızdan sonra çocuğunuzdan gelecek bazı sorular olabilir: “Bana soru mu soracak?”, “Ne kadar orada kalacağım?”, “Sen de yanımda olacak mısın?”. Bu ve buna benzer sorulara da kısa, net ve dürüst cevaplar vermeyi ihmal etmeyin. Emin olmadığınız konularla ilgili yanlış bilgi vermek yerine bilmediğinizi ve gittiğinizde öğreneceğinizi söylemek daha doğru bir tutum olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar

İlk görüşmede genellikle ebeveynler ile sürece başlarız ve gerekli bilgileri öncelikle onlardan alırız. Bu sürede çocukların bekleme alanında olması gerekir. Bu nedenle ilk görüşmeye anne ve baba birlikte gelmeli ve çocuk psikoloğu bir ebeveyn ile görüşürken diğeri çocuk ile bekleme alanında vakit geçirmelidir. Anne ve babanın birlikte gelemeyeceği durumlarda ise çocukla birlikte gelen ebeveynin yanında mutlaka yetişkin başka bir aile üyesinin bulunması çocuğun endişesini azaltacaktır.

Çocuk psikoloğu ile görüşmenizi planlarken çocuğunuzun günlük akışını mutlaka göz önünde bulundurun. Arkadaşlarıyla planlanmış bir geziye gitmek ya da bir doğum günü partisine katılmak yerine çocuk psikoloğu ile görüşmeye getirilmiş bir çocuk kendisini değersiz hisseder. Aynı zamanda uykusunu tam alamamış, acıkmış ya da tüm gün dışarıda vakit geçirip enerjisi kalmamış bir şekilde görüşmeye gelen çocuklar ile görüşmelerde genellikle verim almakta zorlanırız. Bu nedenle gün ve saat planlamasına mutlaka dikkat edin.

Çocuğun yaşına ve yaşanan probleme göre çocuk psikoloğuna gelmeden önce hazırlanma süreci farklılık gösterse de önemli noktaları yukarıda sıraladım sizlere. Aklınıza takılan, merak ettiğiniz ya da daha detaylı bilgi almak istediğiniz bir konu varsa bana yazabilirsiniz.

Sağlıkla kalın.

You must be logged in to post a comment.